Idén is lesz Festum Varadinum
Tájékoztató és részletes program
A történelmi egyházak, civil szervezetek, iskolák stb. idén száznál is több eseménnyel készültek, ugyanakkor figyeltek arra, hogy ne szervezzenek egymásra programokat, mondta minapi sajtótájékoztatóján Koncsek Vadnai Zita, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A Festum Varadinum idei koncepcióját a folyamatos megújulás és a hagyományok megőrzése jellemzi, összegezte Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke, és az ünnepségsorozat néhány programjára is felhívta a figyelmet.
Idén folytatják például a tavaly elkezdett Varadinum Színházi Fesztivált, ezen a testvérvárosok színházai is a bemutatkoznak. A Festum Varadinum keretében indult el a Nagyváradi Magyar Diákszövetséggel és a Balassi Intézettel közösen a magyar filmek vetítése is, ez is folytatódik. A vetítések után a rendezőkkel lehet majd beszélgetni, például Fekete Ibolya (Anyám és más futóbolondok a családból) és Marossy Géza (Irinyi 200) is Nagyváradra jön.
A Holnaposok szoborcsoportja mögött minden este könnyűzenei koncerteket tartanak, fellép többek között az Esti Kornél, a Bagossy Brothers Company és a nagyváradi Baby Elvis zenekar. Szimbolikus térfoglalásként is felfogható a helyszín megválasztása, ott a továbbiakban is egy magyar közösségi teret szeretnének fenntartani. Rossz idő esetén a Moszkva kávézóban tartják meg a koncerteket.
Idén is lesz Minden magyar majálisa, május 5-én a várban, ennek díszmeghívottja a Ferencvárosi Torna Club, a Fradi lesz, Váradra várják többek között Nyilasi Tibort és Telek Andrást, este pedig Szabyest, a Halott Pénz és az Edda koncertezik majd.
Május 11-én a városházán tartják a szintén hagyományos történészkonferenciát, ennek szervezője Zsoldos Attila történész, középkor-kutató, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Készül a közel 300 oldalas kötet is, ezt a konferencia hallgatósága ajándékba kapja majd. Szabó Ödön azt is hozzátette: tudomása szerint nincs Erdélyben hasonló, a középkorra fókuszáló műhely.
Több könyvbemutató mellett megemlékeznek a 25 éve elhunyt Horváth Imre költőről is, és további együttműködési megállapodást köt majd több Bihar és Hajdú-Bihar megyei intézmény is a zárónapon.
Szabó Ödön nyilvánosan megköszönte a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány támogatását, és azt is elárulta: az ígéretek ellenére az ünnepségsorozatra egyelőre nem adott pénzt a váradi önkormányzat, bár még tart az egyeztetés.
A XXVII. FESTUM VARADINUM PROGRAMJA
Április 28., szombat
Előrendezvények
9–15 óra: Kiskurutty játéktanoda – óvodások megyeközi rendezvénye.
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, díszterem
Programfelelős: Kurutty Oktatási és Művelődési Társaság (Csíkszentdomokos), Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Konrád Erzsébet-Katalin igazgató, Szabó Emese és Tankó Veronika-Zita szervező tanárok
10–14 óra: Mozgás és átalakulás a Kárpát-medencében és Erdélyben – A migráció és a társadalmi mobilitás történeti változásai – Bihar megyei középiskolások ünnepi rendezvénye, díjátadás.
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum
Programfelelős: Bihar megyei Rákóczi Szövetség, Kéry Hajnal elnök; Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Konrád Katalin igazgató; RODOSZ Bihar, Csorba Mihály történész-tanár.
10 óra: Varadinum Kupa – meghívásos labdarúgógála
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Líceum sportcsarnoka
Programfelelős: Nagyváradi RMDSZ-szervezet; Pásztor Lehel
Meghívott csapatok: a Bihar megyei tanárok, a református egyház, a római katolikus egyház, a Bihar megyei RMDSZ és a Szigligeti Színház csapata
17 óra: Tehetségük az „isteni ingyen kegyelem” ajándéka – kiállítás Berde Mária írónő és Berde Amál festőművész pályaképéről
Helyszín: Nagyváradi Vár, Fejedelmi palota, I. emelet
Programfelelős: Szent László Egyesület, Varga Korpos Dalma elnök; Balassi Intézet Magyar Kulturális Központ, Sepsiszentgyörgy, Szebeni Zsuzsanna igazgató
A május 13-áig látogatható tárlat a művész testvérpár, R. Berde Mária és Dóczyné Berde Amál pályaképét ábrázolja okmányok és műalkotások, valamint riportok segítségével.
Április 29., vasárnap
11 óra: Ünnepi szentmise és körmenet
Helyszín: Római Katolikus Székesegyház
Programfelelős: Római Katolikus Püspökség; Mons. Fodor József általános helynök, Csorba Sándor levéltáros
16.30: A tömegsport története Nagyváradon – előadó: Kádár József jogász
Helyszín: Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Szőlősért Közösségi Kulturális Egyesület; Kádár József jogász
17 óra: Apák és fiúk – a székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégelőadása Ivan Szergejevics Turgenyev regénye nyomán.
Rendező: Bagó Bertalan, Jászai-díjas
Helyszín: Nagyváradi Szigligeti Színház
Programfelelős: Nagyváradi Szigligeti Színház, Czvikker Katalin igazgató
A Pusztai Farkasok Ordas Nemzetsége április 29. és május 13. között a várban a következő program szerint fejti ki tevékenységét:
Hétfő, szerda, péntek, szombat, vasárnap: 18–19.15;
Kedd, csütörtök: 19.30–21 óra:
Az I épület földszintjén megtekinthető a csapat berendezett jurtája, és ha az idő megengedi, akkor a várfal mellet ki lehet próbálni a visszacsapó íj használatát a hagyományőrző íjászok segítségével.
19 óra: Gypo Circus – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport, Ady Endre Líceum melletti tér (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Április 30., hétfő
18 óra: Holnapról mára/de mâine pe azi – klasszikus és kortárs nagyváradi költők kétnyelvű antológiája Mihók Tamás válogatásában
Helyszín: Illyés Gyula Könyvesbolt
Programfelelős: Várad Kulturális Folyóirat, Szűcs László főszerkesztő
19 óra: A kecskeméti Kodály Intézet Nemzetközi Kórusának koncertje
Közreműködik a Partiumi Keresztény Egyetem vegyes kara, vezényel: Tóth Árpád, Kovács Gábor.
Helyszín: Nagyváradi Római Katolikus Székesegyház
Programfelelős: Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, Partiumi Keresztény Egyetem, dr. Kristófi János egyetemi tanár
A belépés ingyenes.
20 óra: Haverock – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 1., kedd
18 óra: Szigligeti Színészzenekar – koncert
20 óra: Barabás Lőrinc Quartet – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 2., szerda
16 óra: Merre tart a fotóművészet? – Tóth István AFIAP fotóművész előadása
Helyszín: Vilidár István Stúdiógaléria, az Euro Foto Art Egyesület váreli székhelye, C épület, I. emelet
Programfelelős: Tóth István AFIAP, az Euro Foto Art Egyesület elnöke
A belépés ingyenes.
17 óra: Ünnepi unitárius istentisztelet
Szószéki szolgálatot végez Jobbágy Mária Júlia, a kolozsvár-belvárosi unitárius templom segédlelkésze;
450 éves a magyar unitárius egyház – Molnár Lehelnek, a Magyar Unitárus Egyház Kolozsvári Gyűjtőlevéltára munkatársának előadása;
Brugós Anikó és Szilágyi Ágnes népdal- és népdalzsoltár-szolgálata.
Helyszín: Nagyvárad-Bihari Unitárius Egyházközség (Nicolae Jiga utca 72. szám)
Programfelelős: Nagyvárad-Bihari Unitárius Egyházközség, dr. Ellenes Jakabffy Zoltán gondnok
19 óra: Mozog Nagy Imre: Jár a baka, jár. Egy nagyváradi postamester emlékiratai az I. világháborúról és az impériumváltásról – könyvbemutató
Helyszín: Illyés Gyula Könyvesbolt
Programfelelős: Várad Kulturális Folyóirat; Szűcs László
20 óra: Arma Agharta – koncert
Helyszín: Moszkva Kávézó (Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó
Belépő: 10 lej
Május 3., csütörtök
8–15 óra: Iskolanap a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceumban
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Konrád Erzsébet-Katalin igazgató
10–12 óra: Légy hű Szent László örökségéhez! –a Nagyváradi Művészeti Líceum pályázatának kiértékelése és díjátadása
Helyszín: Gyermekpalota
Programfelelős: Nagyváradi Művészeti Líceum; Nagy Gabriella aligazgató, Mados Andrea, Rácz Eliza, Rácz Ervin tanárok
17 óra: Kaland a szobrászattal, a festészettel és Patai Istvánnal – tárlatnyitó
Kiállítók: Andrzej Piechocki (Ustron, Lengyelország) és Patai István (Hajdúnánás, Magyarország)
Helyszín: Tibor Ernő Galéria
Programfelelős: Tibor Ernő Galéria; Popon Krisztina
18 óra: Mátyás király, az igazságos
Mátyás király alakja az irodalomban – előadás
Mátyás király és az igazmondó juhász – színdarab, a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum diákjainak szereplésével
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Premontrei Öregdiákok Egyesülete, Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Pásztai Ottó elnök, Konrád Katalin igazgató, Zalder Éva, Rázmán Enikő és Kovács Márta tanárok
17 óra: Wrepperz – koncert
18 óra: Esti Kornél – koncert
20 óra: Bagossy Brothers Company – koncert
23 óra: Tesco Disco – buli a Moszkva Kávézóban
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 4., péntek
9–16 óra: Documenta Varadiensis – Válogatás a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség történeti levéltári anyagából
Helyszín: Állami Levéltár, Nagyvárad, Traian Blajovici utca
Programfelelős: Állami Levéltár Bihar Megyei Kirendeltsége, Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, Nagy Mihály Zoltán, Csorba Sándor levéltáros
Az irattári kiállítás úttörőnek számít a maga nemében. Egyetlen napig lesz megtekinthető az Állami Levéltár Bihar Megyei Kirendeltségének székhelyén. A belépés ingyenes, de csakis érvényes személyi igazolvánnyal lehetséges!
11 óra: Mátyás király krónikása – a „Corvina” pályázat kiállítása
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Konrád Erzsébet-Katalin igazgató, Tankó Veronika-Zita szervező tanár, Márton Katalin rajztanár
12 óra: Huszárgyerek, huszárgyerek – VI. Kárpát-medencei gyermekrajzpályázat kiállítással egybekötött díjkiosztója
Helyszín: a vár L szárnya
Programfelelős: Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete; Tanoda Egyesület; Oláh László, az Ifjúsági Tagozat vezetője, Kecse Gabriella elnök
13 óra: Nagyvárad és Bihar Vármegye története – a 2017-es Varadinum történelemkonferencia-kötetek román nyelvű kiadásainak bemutatója - objektív okok miatt május 17-re halasztva. A helyszínt a szervezők később közlik.
Programfelelős: Nagyváradi Állami Egyetem Történelem Doktori Iskolája, Szacsvay Akadémia, Tanoda Egyesület, Sorin Șipos egyetemi tanár, Szabó Ödön ügyvezető elnök, Kecse Gabriella elnök
14–18 óra: Látószögek Erdély történetéről – III. Erdélyi Történelemtudományi Doktorandusz Konferencia
Helyszín: Continental Hotel földszinti konferenciaterme
Programfelelős: RODOSZ Bihar, Tőtős Áron elnök
A konferencián előadó fiatal kutatók a mai értelemben vett Erdély történetével kapcsolatos legújabb kutatási eredményeiket mutatják be, illetve vitatják meg. A szakmai műhelymunkán három ország 14 felsőoktatási intézményeiben és kutatóintézeteiben tevékenykedő 47 doktorandusz, doktorjelölt és fiatal kutató mutatkozik be.
14–15 óra: Irányzatok és iskolák a XX. századi magyar társadalomtörténet-írás történetében – dr. Kövér György (történész, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja, ELTE) előadása
Helyszín: Continental Hotel földszinti konferenciaterme
Programfelelős: RODOSZ Bihar, Tőtős Áron elnök
15–16 óra: Tőtős Áron szerk.: Fejezetek Erdély történetéről – könyvbemutató
A kötetet bemutatja dr. Nagy Mihály Zoltán (történész-levéltáros, Állami Levéltár Bihar Megyei Kirendeltsége)
Helyszín: Continental Hotel földszinti konferenciaterme
Programfelelős: RODOSZ Bihar
16 óra: Szélesi Sándor: Kincsem – Kincsemnek és gazdájának igaz története – könyvbemutató és beszélgetés a magyar nyelvű sci-fi irodalomról.
Helyszín: Illyés Gyula Könyvesbolt
Programfelelős: Várad Kulturális Folyóirat, Szűcs László
16 óra: Néhai való jó Mátyás király – Hunyadi Mátyás, a reneszánsz uralkodó – történelmi vetélkedő a Kárpát-medence magyar középiskolásai számára
Helyszín: az Ady Endre Elméleti Líceum díszterme
Programfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Apáti Tímea tanár
16 óra: Fúvóskoncert – a Székesfehérvári Honvéd Fúvószenekar előadása
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport
Programfelelős: Nagyváradi Állami Filharmónia, Katonai Emlékpark, Pákozd – Nemzeti Emlékhely, Varadinum Kulturális Alapítvány; Meleg Vilmos igazgató, Dr. Görög István ügyvezető, Koncsek-Vadnai Zita elnök
17 óra: Színes ceruzák varázsa – Kárpát-medencei gyermekrajzpályázatok ötéves történetét bemutató kiállítás megnyitója
Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia
Programfelelős: Nagyváradi Állami Filharmónia, Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete; Meleg Vilmos igazgató, Tanoda Egyesület, dr. Görög István elnökhelyettes, Kecse Gabriella elnök
18 óra: Fricsay-est – koncert Fricsay Richárd nagyváradi katonakarmester emlékére a székesfehérvári Honvéd Fúvószenekar előadásában.
Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia
Programfelelős: Nagyváradi Állami Filharmónia, Katonai Emlékpark, Pákozd – Nemzeti Emlékhely; Meleg Vilmos igazgató, dr. Görög István ügyvezető
20 óra: Mohos Péter – Pinczés István: A mindenségen át – in memoriam John Lennon – a debreceni Színjátszó Stúdió Független Színház vendégelőadása
Rendező: Pinczés István, Jászai-díjas
Helyszín: várszínház
Programfelelős: Nagyváradi Szigligeti Színház; Czvikker Katalin főigazgató
20 óra: Szabó Balázs Bandája – koncert
Helyszín: Moszkva Kávézó (Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó
Belépő: early bird: 20 lej; elővétel: 30 lej; helyszín: 40 lej.
Május 5., szombat
9 óra: Néhai való jó Mátyás király – Hunyadi Mátyás, a reneszánsz uralkodó – történelmi vetélkedő a Kárpát-medence magyar középiskolásai számára
Helyszín: az Ady Endre Elméleti Líceum díszterme
Programfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Apáti Tímea tanár
9–18 óra: Látószögek Erdély történetéről – III. Erdélyi Történelemtudományi Doktorandusz Konferencia
Helyszín: Continental Hotel földszinti konferenciaterme
Programfelelős: RODOSZ Bihar, Tőtős Áron elnök
9–10 óra: Folyamatosság és megszakítottság a XX. századi magyar történelemben – dr. Romsics Ignác (történész, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja, EKE) előadása
Helyszín: Continental Hotel földszinti konferenciaterme
Programfelelős: RODOSZ Bihar, Tőtős Áron elnök
10–19 óra: Barangolás Európában – III–IV. osztályos kisiskolások vetélkedőjének országos döntője
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Konrád Erzsébet-Katalin igazgató, Tankó Veronika-Zita szervező tanár
10 óra: A város és a csillagok – tudományos-fantasztikus irodalmi találkozó romániai és magyarországi meghívottakkal
Résztvevők: Avana Egyesület, Magyarország; Antares Club, Brassó; Deus Vult Egyesület; Várad folyóirat; Szélesi Sándor (Anthony Sheenard) író; Fantomatika Kiadó, Kézdivásárhely; Németh Attila – Galaktika magazin; Kovács Attila (Holden Rose) – Főnix Könyvműhely.
Helyszín: vár, a Deus Vult Egyesület kiállítóterme
Programfelelős: Avana Egyesület, Antares Club, Deus Vult Egyesület; Wagner György S.
10 óra: Minden magyar majálisa
Helyszín: várkert
Díszvendég: Nyilasi Tibor hetvenszeres magyar válogatott labdarúgó, Telek András huszonnégyszeres magyar válogatott labdarúgó és a Ferencvárosi Torna Club (FTC).
18 óra: Szabyest – koncert
18.30: Halott Pénz – koncert
21 óra: Edda Művek – koncert
Programfelelős: Pro Rogériusz Kulturális és Közösségi Egyesület, Ovisuli Egyesület, Czvikker Katalin és Pető Dalma
Május 6., vasárnap
11 óra: Ünnepi evangélikus istentisztelet
Igét hirdet Asztalos Richárd, a Debreceni Evangélikus Gyülekezet lelkésze, közreműködik Mészáros János Elek magánénekes és a nagyváradi Evangelikus-Lutheránus Óvoda gyerekcsoportja. Utána szeretetvendégség.
Helyszín: Nagyváradi Evangélikus-lutheránus Egyházközség temploma (Körös/T. Vladimirescu u.)
Programfelelős: Nagyváradi Evangélikus-lutheránus Egyházközség; Mátyás Attila lelkész és Kiss László felügyelő
11–13 óra: Családi nap – sárkányeregetés, lufihajtogatás, arcfestés, gyermekdalok, közös játékok, bábozás, bográcsozás.
Helyszín: várkert
Programfelelős: Belvárosi Magyar Baptista Gyülekezet, Girogio Adrian és Budai Lajos
19 óra: Bécsi klasszikusok a Varadinum Vonósnégyes előadásában
Műsoron: Joseph Haydn: op. 1., Nr. 3.; Wolfgang Amadeus Mozart: Köchel Nr. 158.; Ludwig van Beethoven: op. 18., Nr. 5.
Helyszín: Barátok temploma
Programfelelős: Varadinum Vonósnégyes, Marcu Ágnes
19 óra: Örkény István: Tóték – az egri Gárdonyi Géza Színház vendégelőadása
Rendező: Blaskó Balázs, Jászai-díjas
Helyszín: Nagyváradi Szigligeti Színház
Programfelelős: Nagyváradi Szigligeti Színház; Czvikker Katalin igazgató
19 óra: Pankastik – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport, (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 7., hétfő
9 óra: Apáról fiúra – hagyományőrző kézműves mesterek bemutatkozása, 15 meghívott hazai és anyaországi mester vezeti a kézműves foglalkozásokat
Helyszín: Kanonok sor
Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány; Jakabffy Emma elnök
19 óra: G. F. Händel: Acis és Galatea – a debreceni Csokonai Színház operaelőadása
Rendező: Gemza Péter
Helyszín: Nagyváradi Szigligeti Színház
Programfelelős: Nagyváradi Szigligeti Színház; Czvikker Katalin igazgató
19 óra: Nági – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport, Ady Endre Líceum melletti tér (eső esetén Moszkva Kávézó – szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 8., kedd
14 óra: Szent László, a lovagkirály – a rajzpályázat díjkiosztó ünnepsége
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Konrád Erzsébet-Katalin igazgató, Tankó Veronika-Zita szervező tanár, Márton Katalin rajztanár
14.30 Generációk találkozója
Helyszín: Szacsvay Imre Általános Iskola
Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola; Pásztor Gabriella igazgató
17 óra: Tusor Péter: Kánoni kivizsgálás Pázmány Péterről. Családja, katolizálása, misszionálása – könyvbemutató
Helyszín: a római katolikus püspöki palota díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, Csorba Sándor levéltáros, MTA–PPKE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport, RODOSZ Bihar – Tőtős Áron elnök
17 óra: A magyar film napjai: BuSho Shorts – a legjobb magyar rövidfilmek a 13. BuSho-n
Helyszín: Lotus Center – Cinema Palace
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség; Kőrösi Kristóf elnök
18 óra: A honvédő Székely Különítmény – Székely Hadosztály – Prof. Dr. habil. Szakály Sándor (történész, az MTA doktora, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója) előadása
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem, amfiteátrum
Programfelelős: Magyar Polgári Egyesület; Nagy József Barna elnök
18 óra: Arany János: Híd-avatás – a Szigligeti Tanoda előadása
Helyszín: Árkádia Bábszínház
Programfelelős: Szigligeti Színház – Lilliput Társulat
18.30 óra: X. Eurofotoart Nemzetközi Szalon – megnyitó és díjátadás
Helyszín: Euro Foto Art Galéria, (Nagyvásár tér/December 1 park 12. szám)
Programfelelős: Tóth István AFIAP fotóművész, az Euro Foto Art Egyesület elnöke
19 óra: Arany János-emlékest – Marosán Csaba színművész önálló estje
Helyszín: Árkádia Színház
Programfelelős: RMDSZ nagyváradi szervezete, Hunyadi István színművész
19 óra: Duo Varadienis 1985 – kamarakoncert
Előadja: Lucian Malița – hegedű, Thurzó Sándor József – mélyhegedű
Műsoron: G. Haendel (1685–1759): G-dúr Chaconne; Michael Haydn (1737–1806): 1., C-dúr szonáta, Op. 69.; Fr. Xavier Tost (1754–1829): 1., G-dúr duett.
Helyszín: Nagyváradi Evangélikus Lutheránus Egyházközség
Programfelelős: Thurzó Sándor József
18 óra: Baby Elvis – koncert
20 óra: Szempöl – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 9., szerda
11 óra: Emberközelben – Bálint Zsigmond AFIAP marosvásárhelyi fotóművész kiállításának megnyitója és könyvbemutatója
Helyszín: vár, Tóth István Fotótechnikai és -művészeti Gyűjtemény kiállítótermei
Programfelelős: Tóth István AFIAP fotóművész, az Euro Foto Art Egyesület elnöke
12 óra: Hajnali láz – magyar–svéd–izraeli játékfilm (2014), 114 perc, román és angol felirattal
Rendező: Gárdos Péter
Helyszín: Lotus Center – Cinema Palace
Programfelelős: a Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Kőrösi Kristóf elnök
16 óra: Tabéry Gézáról általában – Molnár Judit irodalmár, közíró előadása
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Partiumi Magyar Nyugdíjasok Egyesülete; Szilágyi Ibolya elnök
17 óra: Felix terra
Helyszín: Római Katolikus Püspöki Palota díszterme
Programfelelős: Római Katolikus Püspökség; Lakatos-Balla Tünde és Lakatos-Balla Attila
18 óra: A Csillagocska Néptáncegyüttes, a Nagyváradi Asszonykórus és a Váradi Dalnokok közös műsora
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem díszterme
Programfelelős: Agyagási Ernő
Támogató: Varadinum Kulturális Alapítvány
20 óra: Sárik Péter Trió – koncert
Helyszín: Moszkva Kávézó (Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó
Belépő: elővételben 15 lej, helyszínen: 20 lej
Május 10., csütörtök
9 óra: Nyitott kapuk – iskolanap
Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium
Programfelelős: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium; Zsíros Anikó igazgató
10 óra: Nagyvárad és Bihar az Anjou-korban – történelmi konferencia
Helyszín: a városháza díszterme
Programfelelős: Szacsvay Akadémia, Tanoda Egyesület; Szabó Ödön az RMDSZ megyei szervezetének ügyvezető elnöke, Kecse Gabriella elnök
16 óra: Nagyvárad–Debrecen: kulturális kapocs – híd – kulturális intézmények partnerségi szerződéseinek aláírása
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Debrecen Megye Jogú Város Polgármesteri Hivatala, dr. Papp László polgármester, Bihar Megyei Tanács, Pásztor Sándor elnök, RMDSZ Bihar megyei szervezete, Cseke Attila megyei elnök
17 óra: Tóth-Máthé Miklós: A nagyrahivatott – a Zanotta Art Művészegyesület vendégelőadása
Rendező: Árkosi Árpád, Jászai-díjas
Helyszín: Nagyváradi Szigligeti Színház
Programfelelős: Nagyváradi Szigligeti Színház, Czvikker Katalin igazgató
17 óra: Jeles nagyváradi és Bihar megyei személyek és családok: a Tisza család és az R. H. Rhédey család – Pásztai Ottó előadása
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem Bartók Terme
Programfelelős: Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság, Dukrét Géza elnök, Premontrei Öregdiákok Egyesülete, Pásztai Ottó
17 óra: Nejem, nőm, csajom – magyar filmvígjáték (2012), 91 perc, román felirattal
Utána beszélgetés Szajki Péter rendezővel és Vörös Adél forgatókönyvíróval
Helyszín: Lotus Center – Cinema Palace
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség; Kőrösi Kristóf elnök
18 óra: Rejtett dimenziók – a párkapcsolati jéghegy víz alatti része – Makai Dimény Judit rendszerelméletű egyéni, pár- és családterapeuta, szupervizor-coach előadása
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem, Bartók Terem
Programfelelős: RODOSZ Bihar, Tőtős Áron elnök
19 óra: 25 éve hunyt el Horváth Imre költő – emlékest
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Holnap Kulturális Egyesület; Szűcs László
Támogató: Varadinum Kulturális Alapítvány
18 óra: Muzsik és Volkova – koncert
20 óra: Koszika and the Hotshots – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport, Ady Endre Líceum melletti tér (eső esetén Moszkva Kávézó – szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 11., péntek
9 óra: Örökség, ami összeköt. Szent László Emlékezete Közép-Európában – konferencia és kiállítás
Helyszín: a városháza díszterme
Programfelelős: Hierotheosz Egyesület, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat, Iskola Alapítvány, Varadinum Alapítvány
11 óra: Vizuális nevelés – konferencia és kiállítás a Partiumi Keresztény Egyetem Képzőművészeti Szakénak 15 éves fennállása alkalmából
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem
Programfelelős: Partiumi Keresztény Egyetem; dr. Pálfi József rektor, dr. Balázs Zoltán tanszékvezető, dr. Horváth Gizella professzor
11 óra: Bihar története – irodalmi-történelmi vetélkedő középiskolások számára
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: berettyóújfalui Bihari Múzeum és a Bihari Múzeum Baráti Köre, Tanoda Egyesület
17 óra: Irinyi 200 – magyar dokumentumfilm (2017), 30 perc, román felirattal
Utána beszélgetés Marossy Géza rendezővel
18 óra: Welcome – a 13. BuSho rövidfilm-fesztivál fődíjas és a Legjobb magyar kisjátékfilm díjával kitüntetett alkotás
Rendező és forgatókönyvíró: Dudás Balázs
Helyszín: Lotus Center – Cinema Palace
Programfelelős: a Nagyváradi Magyar Diákszövetség; Kőrösi Kristóf elnök
18 óra: Szent László városa az én városom! – eredményhirdetés és kiállítás-megnyitó
Helyszín: Vilidár István Stúdiógaléria, a vár C épületének I. emelete
Programfelelős: az RMDSZ nagyváradi szervezete, Pető Dalma ügyvezető alelnök, Tóth István AFIAP, az Euro Foto Art Egyesület elnöke
19 óra: Komolyzenei koncert a Duo Varadiensis – 1985 közreműködésével
Műsoron: Szőnyi Erzsébet: Duó hegedűre és mélyhegedűre; közreműködik Eszláry Erzsébet – brácsa; Thurzó Sándor József: 4 rövid duó; G. Puccini: Requiem énekkarra, brácsára és orgonára; közreműködik a várad-újvárosi római katolikus templom Halmos László Énekkara, vezényel Kribus Mónika.
Helyszín: Szent László Plébániatemplom
Programfelelős: Thurzó Sándor József
19.30: Betszy – koncert
20 óra: Margaret Island – koncert
Helyszín: Moszkva Kávézó (Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó
Belépő: elővételben: 25 lej, helyszínen: 30 lej.
Május 12., szombat
9 óra: Károly József Irenaeus fizika- és találmányverseny – regionális vetélkedő
Helyszín: Ady Endre Elméleti Líceum
Programfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Bogdán Károly tanár
10 óra: Családi pingpong-verseny
Helyszίn: Tibclau Sportegyesület asztalitenisz terme, Era Shopping Park
Programfelelős: Tibclau Sportegyesület; Várady Tibor elnök, Ovisuli Egyesület; Pető Dalma elnök, Era Shopping Park
12 óra: Anyám és más futóbolondok a családból – magyar–német–bolgár filmvígjáték (2015), 113 perc, román felirattal
Utána beszélgetés Fekete Ibolya rendezővel
Helyszín: Lotus Center – Cinema Palace
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség; Kőrösi Kristóf elnök
18 óra: Református múltidézés: Keresztesi József: Napló – könyvbemutató
Protestantizmus és közélet a XIX. századi Bihar megyében. Szilágyi Lajos életútja.
Köszöntőt mond Csűry István királyhágómelléki református püspök. A köteteket méltatja Pálfi József rektor (PKE).
Helyszín: Partiumi Keresztény Egyetem, Bartók Terem.
Programfelelős: Várad folyóirat, Holnap Kulturális Egyesület
18 óra: Kamikaze Scotsemm – koncert
20 óra: Szeder – koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport, (eső esetén Moszkva Kávézó – Szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Május 13., vasárnap
10 óra: Ünnepi református istentisztelet
Igét hirdet Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke
Helyszín: Nagyvárad-Olaszi Református Egyházközség
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Forró László lelkészi főjegyző, Wagner Erik püspöki titkár, Dénes István esperes
11 óra: Emődi András: Régi templomi toronyórák Biharban és környékén – könyvbemutató
Helyszín: Nagyvárad-Olaszi Református Egyházközség
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Forró László lelkészi főjegyző, Wagner Erik püspöki titkár, Dénes István esperes
16.30: Egy restaurált történeti óraszerkezet és a régiónkbeli toronyórák történetének bemutatása – kiállítás-megnyitó
Helyszín: nagyvárad-újvárosi református templom karzata
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Forró László lelkészi főjegyző, Wagner Erik püspöki titkár, Herdeán Gyöngyi lelkipásztor
17–17.30: Nagyvárad krónikája – a várostörténeti mű mesterpéldányának bemutatója
Helyszín: Szigligeti Stúdió
Programfelelős: Várad Kulturális Folyóirat, Szűcs László főszerkesztő
18 óra: Varadinum díjkiosztó ünnepség
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Szigligeti Színház; Koncsek-Vadnai Zita elnök, Czvikker Katalin igazgató
19 óra: Bertolt Brecht: A kaukázusi krétakör – a nagyváradi Szigligeti Színház előadása
Rendező: Anca Bradu
Programfelelős: Szigligeti Színház; Czvikker Katalin igazgató
19 óra: Sárik Péter: Beethoven-koncert
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport (eső esetén Moszkva Kávézó – szilágyi Dezső/Moscovei utca 8. szám)
Programfelelős: Moszkva Kávézó, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Szigligeti Színház
Utórendezvények
Május 19., szombat
10 óra: Öregdiák-találkozó. Arany-, gyémánt- és rubinoklevelek átadása az 50, 60 és 70 éve végzett örökifjú véndiákoknak
Helyszín: Ady Endre Elméleti Líceum
Programfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Vad Márta igazgató
Június 13., szerda
19 óra: Emberi tragédia – az egri Gárdonyi Géza Színház és a GG Tánc táncelőadása Madách Imre: Az ember tragédiája című drámája nyomán
Rendező-koreográfus: Topolánszky Tamás, Harangozó-díjas
Június 16., szombat
19 óra: Hunyady Sándor: Feketeszárú cseresznye – a budapesti József Attila Színház vendégelőadása
Rendező: Kerényi Imre, Kossuth- és Jászai-díjas