Értékek felmutatására használják a kampányt

Az SZKT pénteki ülésén jóváhagyta Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének államfőjelöltként való indulását a november 10-i elnökválasztáson. Azóta több kérdést is kapott a döntés kapcsán Biró Rozália SZKT-elnök, és keddi sajtóértekezletén válaszolt is ezekre a kérdésekre. Az RMDSZ-nek 23 éve minden elnökválasztáson van saját jelöltje, mivel az érdekvédelmi szervezetnek nagyon tiszta képe van arról, hogy Románia államfőjének milyen feladatai és a prioritásai kellene hogy legyenek, illetve arról, hogy milyen Romániára lenne szükség ahhoz, hogy az országnak a nemzetközi porondon is meglegyen a megfelelő súlya mind az Európai Unión, mind Közép-Kelet Európán belül.
Azért tartják szükségesnek, hogy a Szövetség saját, magyar államfőjelöltet indítson, mert ez úton is egyértelműen bemutathatják a romániai magyar közösség képviselte értékeket, illetve azokat az elveket, melyek alapján Romániát vezetni, illetve a nemzetközi fórumokon képviselni kellene. Az államfőnek fel kell vállalnia azt a szerepet, ami valóban a jogállamisághoz vezet, melyben az állam intézményei az állampolgárt helyezik tevékenységük középpontjába. Ami a külpolitikát illeti, Romániának szerintük sokkal aktívabb szerepet kellene vállalnia az EU-ban, Közép- és Kelet Európában egyaránt, az unió bővítésében és a keleti nyitásban is. A magyar közösség tagjai is elvárják a saját jelölt indítását, a kampányidőszakot pedig azoknak az értékeknek a bemutatására használja az RMDSZ, amelyeknek képviseletére és megerősítésére szükség van – fejtette ki hozzá Biró Rozália.
Elhangzott még, hogy az alsóház külügyi bizottságának elnökeként a Bihar megyei képviselő augusztus 25–28. között Japánban tárgyalt, többek között gazdasági, esélyegyenlőségi és külpolitikai kérdésekről. Biró Rozália egyébként a Nemzetközi Dzsúdószövetség Esélyegyenlőségi Bizottságának tagjaként tartózkodott a tokiói cselgáncs-világbajnokságon, s azt is elmondta: többek között döntés született arról, hogy 2020-tól a szövetség döntéshozó szerveiben 25 százalékra emelik a nők arányát, s a jövő évi tokiói olimpián fele-fele arányban versenyeztetnek majd férfi és női dzsudokákat.